Ak hľadáte najlepšiu diétu na zníženie vysokého krvného tlaku, nehľadajte nič iné ako osvedčenú DASH diétu.

Alarmujúce množstvo Američanov má vysoký krvný tlak, s takmer polovica obyvateľov krajiny má túto diagnózu. Vysoký krvný tlak alebo hypertenzia znamená, že sila krvi, ktorá tlačí na steny vašich krvných ciev, je neustále príliš vysoká. A časom môže tento dodatočný stres na tele zvýšiť riziko srdcového ochorenia a mŕtvice.

Ak ste jedným z mnohých ľudí, ktorí zvládajú hypertenziu, vedzte, že všetka nádej nie je stratená, ak chcete znížiť krvný tlak. Iste, existujú niektoré faktory, ktoré sú úplne mimo vašej kontroly pokiaľ ide o rozvoj tohto stavu - myslite na genetiku a rodinnú anamnézu. Existujú však faktory, ktoré ovplyvňujú zdravie krvného tlaku, a to úplne modifikovateľné . Od začlenenia väčšej fyzickej aktivity do vášho dňa až po zdržanie sa fajčenia tabaku, existuje veľa vecí, ktoré možno urobiť na zníženie vysokého krvného tlaku.

A medzi more vecí, ktoré ľudia môžu robiť pomáhajú znižovať ich krvný tlak , diéta je taká, ktorá sa ukázala ako mimoriadne sľubná. A už viac ako 20 rokov, dodržiavanie DASH diéty Ukázalo sa, že znižuje krvný tlak u tých, ktorí trpia hypertenziou, čo ho robí diéta číslo 1 na zníženie vysokého krvného tlaku, podľa vedy.

Súvisiace: Občerstvenie č. 1 na zlepšenie krvného tlaku

Prečo je DASH diéta najlepšou diétou na zníženie vysokého krvného tlaku?

The Diétne prístupy na zastavenie hypertenzie (DASH). je spôsob stravovania, ktorý, ako už názov napovedá, bol vyvinutý na zastavenie hypertenzie. Na rozdiel od mnohých módnych diét, ktoré majú svoj čas v centre pozornosti a potom vypadnú, DASH diéta je populárna už od začiatku 90. rokov minulého storočia a v dohľadnej dobe neprestane, vďaka výsledkom, ktoré ľudia dodržiavajú túto diétu.

Ak sa chystáte držať DASH diétu, rastlinné potraviny budú tvoriť väčšinu vášho taniera. Potraviny ako ovocie, zelenina, semená, orechy a strukoviny budú žiariacimi hviezdami a ultraspracované potraviny, ktoré obsahujú veľké množstvo pridaných cukrov a soli, budú len ojedinele.

 jednoduché lososové koláčiky s dresingom jednoduché lososové koláčiky s dresingom

Súvisiace: 30-dňový DASH diétny plán stravovania

Vo všeobecnosti je tu niekoľko dôležitých pokynov, ktoré treba dodržiavať pri začleňovaní DASH diéta do vášho životného štýlu :

 • Dajte dôraz na zeleninu, ovocie a celozrnné výrobky
 • Zahrňte mliečne výrobky bez tuku alebo s nízkym obsahom tuku, fazuľu, orechy a rastlinné oleje
 • Obmedzte príjem hydiny, mäsa a rýb na maximálne dve porcie denne
 • Obmedzte potraviny s vysokým obsahom nasýtených tukov, ako sú tučné mäso, plnotučné mliečne výrobky a tropické oleje
 • Obmedzte potraviny a nápoje sladené cukrom
 • Obmedzte príjem alkoholu
 • Obmedzte príjem sodíka na menej ako 2 300 mg/deň

Spolu so zdôrazňovaním a obmedzovaním určitých potravín diéta DASH navrhuje zamerať sa aj na špecifické živiny. Vápnik, horčík a draslík sú mikroživiny, ktoré zohrávajú úlohu pri regulácii krvného tlaku, a preto sú zdôrazňované aj pri tejto diéte.

The živiny že táto strava poskytuje telu pomoc pri podpore zdravého krvného tlaku prirodzeným spôsobom. Od vláknina do vápnik k mnohým ďalším mikroživinám, ktoré tento spôsob stravovania poskytuje, je DASH diéta určite prístupom k riadeniu krvného tlaku založeným na dôkazoch.

Staršie údaje naznačuje, že DASH diéta môže znížiť krvný tlak už za dva týždne. A znova a znova výsledky veľkých, randomizovaných, kontrolovaných štúdií ukazujú, že diéta DASH výrazne znižuje krvný tlak . Kvôli týmto silným dôkazom, DASH je dôslednou súčasťou národných smerníc o krvnom tlaku a stravovaní .

Jednoduché tipy na dodržiavanie DASH diéty

Vysoký krvný tlak je bohužiaľ veľmi bežný. Ale s niektorými zmenami v stravovacích návykoch je úplne možné znížiť krvný tlak prirodzeným spôsobom, najmä dodržiavaním DASH diéty.

Keď začnete dodržiavať DASH diétu, tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu:

 • Vychutnajte si porciu čerstvého alebo mrazeného ovocia ako dezert po jedle namiesto sladkostí sladených cukrom, ako je mrazené hrozno.
 • Pridajte do svojich tradičných jedál nečakanú zeleninu, napríklad sladké zemiaky Kuracie chilli so sladkými zemiakmi .
 • Vymeňte tučnejšie kusy mäsa za kuracie prsia alebo iné chudé jedlá.
 • Preskúmajte možnosti bezmäsitého obeda ako napr Sendvič so zeleninou a hummusom namiesto lahôdkového mäsového sendviča.
 • Namiesto kuchynskej soli používajte bylinky a koreniny, ktoré dodajú vašim jedlám chuť.
 • Namiesto nápojov sladených cukrom pite vylúhovanú vodu alebo perlivú soľ.
 • Použite svoj vlastný domáci šalátový dresing, ako je tento Viacúčelový vinaigrette , namiesto použitia vopred pripravených možností, ktoré majú tendenciu mať vysoký obsah sodíka.
 • Pri príprave raňajok sa rozhodnite pre celozrnné varianty, ako je táto Arašidové maslo-banánovo-škoricový toast namiesto toho, aby ste si vybrali toast s bielym chlebom.
 • Použite celé zrná ako základ pre vaše jedlá, ako je tento Stredomorská quinoa miska s kuracím mäsom .

Ďalej: Vysoký krvný tlak môže urýchliť kognitívny úpadok - tu sú 4 spôsoby, ako bojovať proti obom, podľa lekárov

` Zobraziť sériu