Celé zrná sú pre vás dobré. Prečo sa teda toľko Američanov vzdáva pšenice, raže a jačmeňa? Mal by si?   Viac chutných superpotravín receptov špagetová tekvica s fazuľou pečenými paradajkami a mandľovým pestom

Recept na obrázku: Špagetová tekvica s pečenými paradajkami, fazuľou a mandľovým pestomduchovný význam havrana

Celebrity a profesionálni športovci propagujú zrieknutie sa lepku ako zdravý spôsob, ako schudnúť, zlepšiť si náladu, zlepšiť celkové zdravie a zvýšiť športový výkon. A verejnosť si to všimla: prieskumy naznačujú, že takmer jeden z troch Američanov chce obmedziť lepok vo svojej strave, pričom ďalší výskum odhaduje, že počet ľudí, ktorí držali bezlepkovú diétu bez lekárskej potreby, sa v roku 2010 takmer strojnásobil z 1,6 milióna ľudí, pre viac ako 5 miliónov ľudí v roku 2014.

Ukazuje sa však, že tento trend je založený na skalnatej pôde. „Neexistuje žiadny dôkaz, že odstránenie lepku zo stravy je samo osebe prostriedkom k lepšiemu zdraviu alebo chudnutiu,“ povedala Rachel Begun, M.S., R.D.N., obhajkyňa výživy a odborníčka na špeciálne diéty. Pretože lepok je v mnohých potravinách, ktoré by sme mali obmedziť – sušienky, koláče a rafinované obilniny – neoficiálny úspech diéty môže byť namiesto toho spôsobený konzumáciou potravín bohatých na živiny, ako je ovocie a zelenina, fazuľa, orechy, celozrnné výrobky bez lepku. , mliečne a chudé mäso. „Iróniou je, že všetky tieto potraviny – ktoré odporúčame každému pre zdravú výživu – sú prirodzene bezlepkové,“ dodáva Begun.

Kto by mal jesť bez lepku?

  kontajnerov Viac chutných superpotravín receptov

Recept na obrázku: Sladké zemiaky Carbonara so špenátom a šampiňónmi

Mnoho mylných predstáv o lepku pochádza z jeho zapojenia do troch klinicky diagnostikovaných porúch, ktoré podľa odhadov postihujú až 8 percent populácie USA: celiakia, alergia na pšenicu a neceliakálna citlivosť na lepok (NCGS). Lepok je bielkovina v pšenici, raži a jačmeni, ktorá sa pri trávení úplne nerozloží. Niektoré z týchto kúskov bielkovín prechádzajú cez črevnú bariéru, kde ich naše telá bežne utierajú bez následkov. Pri celiakii tieto proteíny spôsobujú imunitnú odpoveď a poškodenie čriev, pričom jedinou liečbou je prísne dodržiavanie bezlepkového životného štýlu. Príznaky celiakie môžu súvisieť s GI (hnačka, bolesť brucha a strata hmotnosti) alebo bez GI (bolesti hlavy, únava a bolesti kĺbov), čo môže sťažiť samodiagnostiku. Podobne, alergia na pšenicu je imunitne sprostredkovaná porucha, ktorá spôsobuje rýchly nástup symptómov, vrátane nevoľnosti, vracania a dýchacích ťažkostí. Tieto dve poruchy možno diagnostikovať pomocou krvných testov a v prípade celiakie potvrdiť biopsiou. NCGS je však diagnóza eliminácie. Ľudia s NCGS nemajú celiakiu ani zápal, no napriek tomu majú veľa rovnakých príznakov. Vedci zatiaľ nevedia, čo spôsobuje NCGS (môže to byť ďalšia zložka pšenice okrem lepku), ale niektorí pacienti sa po bezlepkovej diéte cítia lepšie, odtiaľ pochádza aj jej názov.Pri týchto poruchách je potrebné vyhnúť sa lepku. Ale vzhľadom na počet Američanov, ktorí si zvolili bezlepkovú diétu bez toho, aby najprv navštívili gastroenterológa vyškoleného na celiatikov, sa zdá, že tento trend poháňajú samodiagnostiky. 'Niektorí ľudia odstránia lepok a cítia sa lepšie, takže si myslia, že nezáleží na tom, či majú diagnostikovanú celiakiu alebo NCGS,' hovorí Maureen Leonard, MD, klinická riaditeľka Centra pre výskum a liečbu celiakie v Massachusetts General Hospital. 'Ale [klinická diagnóza] má iné dôsledky - nielen pre členov rodiny, ale aj pre nich samých.' Rodinní príslušníci prvého stupňa majú o 5 až 20 percent vyššie riziko vzniku poruchy lepku v porovnaní s bežnou populáciou. Navyše, samotní celiatici môžu mať zvýšené riziko vzniku iných autoimunitných stavov, ako je diabetes 1. typu, tyroiditída alebo zápalové ochorenie čriev.

Vysvetlenie mýtov o lepku

 kontajnerov

Recept na obrázku: Špagetové tekvicové lasagne s brokolicou

Lepok a srdcové choroby

Zatiaľ čo mnohé prirodzene bezlepkové potraviny tvoria plnohodnotnú stravu, celozrnné obilniny vrátane pšenice sú dôležitým zdrojom bielkovín, vlákniny, vitamínov a minerálov (najmä železa a zinku). Ukázalo sa tiež, že celozrnné výrobky obsahujúce lepok majú priaznivé účinky na zápaly, hladinu cukru v krvi a antioxidačnú aktivitu a ich konzumácia sa spája so zníženým rizikom srdcových chorôb. V skutočnosti nedávna štúdia publikovaná v BMJ ktorá porovnávala konzumáciu lepku s rizikom srdcových chorôb v 26-ročnej štúdii so 100 000 mužmi a ženami zistila, že účastníci s najvyššou úrovňou konzumácie lepku mali o 15 percent nižšie riziko srdcových ochorení ako tí, ktorí jedli lepku najmenej.

Lepok a zápaly

Okrem toho existuje len málo dôkazov o tom, že lepok spôsobuje zápal u ľudí bez celiakie. Predbežné štúdie, ktoré zistili zvýšenie zápalu, sú nepresvedčivé, boli vykonané u pacientov so základnými gastrointestinálnymi poruchami a u ktorých celiakia často nebola klinicky vylúčená. Okrem toho je výskum u pacientov so syndrómom dráždivého čreva (IBS) často zmätený zahrnutím potraviny, ktoré spôsobujú tvorbu plynu a môžu zhoršiť príznaky, nazývané FODMAP. FODMAPs je súhrnný pojem, ktorý zahŕňa potraviny s vysokým obsahom fruktózy (ako jablká a hrušky), oligosacharidov (pšenica a cibuľa), galakto-oligosacharidov (strukoviny) a cukrových polyolov (sorbitol a manitol). Pretože bezlepková diéta má tiež nízky obsah FODMAP, toto – nie absencia lepku – môže byť zodpovedné za zlepšenie symptómov. Taktiež nie je dostatok dôkazov o tom, že črevná priepustnosť – čiže deravé črevo – je ovplyvnená konzumáciou lepku alebo nie u ľudí bez celiakie.

čierny a fialový vlk s krídlami

Lepok a športový výkon

Napriek tvrdeniam profesionálnych športovcov neexistuje žiadny dôkaz o tom, že bezlepkový režim zvyšuje vytrvalosť. Predbežná štúdia s 13 zdravými súťažnými austrálskymi cyklistami, ktorí boli randomizovaní na konzumáciu buď bezlepkovej alebo bezlepkovej diéty (s jedlom, ktoré im bolo poskytnuté), nezistila žiadnu zmenu vo výkone po týždni ani jednej diéty.

Lepok a chudnutie

Pokiaľ ide o bezlepkové chudnutie, porota je stále mimo. Doposiaľ neboli publikované žiadne štúdie, ktoré by skúmali účinok bezlepkovej diéty a jej vplyv na hmotnosť u pacientov bez celiakie a štúdie sledujúce novodiagnostikovaných pacientov s celiakiou majú zmiešané výsledky. Jedna štúdia publikovaná v European Journal of Internal Medicine sledovali 698 novodiagnostikovaných dospelých po dobu jedného roka po začatí bezlepkovej diéty, pričom zistili, že 69 percent tých, ktorí mali pri diagnóze podváhu, pribrali zdravú váhu, zatiaľ čo 18 percent tých, ktorí začali s nadváhou, po liečbe schudli.

Nakladanie s bezlepkovými výrobkami, ktoré často obsahujú rovnaké množstvo kalórií ako ich kolegovia s lepkom, tiež nemusí byť prospešné pre váš pás. „Diéta pozostávajúca z príliš veľkého množstva bezlepkových koláčov, sušienok a iných potravín obsahujúcich väčšinou rafinované obilniny a prázdne škroby bude mať vysoký obsah kalórií a zároveň bude poskytovať veľmi málo výživy,“ hovorí Begun, „čo môže viesť k nedostatkom výživy a priberaniu na váhe. .' Výskum u pacientov s celiakiou zistil, že bezlepková diéta má často nízky obsah vlákniny a niekoľkých mikroživín (vitamíny D a B12, folát, železo, zinok, horčík a vápnik) a môže mať vyšší obsah pridaných cukrov a nasýtených tukov.

Spodná čiara

„Bezlepkové“ nie je ani zďaleka ukazovateľom zdravej výživy. Ak máte podozrenie, že problémom je lepok, pred zmenou vyhľadajte gastroenterológa, ktorý sa špecializuje na celiakiu a NCGS. 'Je to preto, aby sme mohli správne vyhodnotiť celiakiu alebo neceliakálnu citlivosť na lepok, poradiť pacientom, ako prijať bezlepkový životný štýl, a pravidelne ich kontrolovať, aby sme sa uistili, že majú dobre vyváženú stravu a že neexistujú žiadne nutričné ​​​​nedostatky.' “, hovorí Leonard.

EatingWell.com, júl 2017

čo to znamená, keď je vo vašom dome kriket