Cvičenie robí viac než len tónovanie brušných svalov a paží. Pravidelné cvičenie môže zlepšiť vašu náladu a sebavedomie, znížiť stres a úzkosť a ďalšie.

Už roky je známe, že výhody cvičenia ďaleko presahujú plochejšie brucho alebo číslo na stupnici. Iste, cvičenie môže zmeniť vaše telo a urobiť vás silnejšími, ale je tiež dôležité pre naše zdravie a pohodu. Pravidelné cvičenie môže znížiť riziko chronických ochorení, ako cukrovka a srdcové choroby, ale je tiež veľmi dôležitá pre naše duševné zdravie. Tu je viac o tom, ako cvičenie môže zlepšiť vašu náladu, znížiť stres a prospieť vám spôsobmi, o ktorých ste si možno ani neuvedomili.čo to znamená, keď vám korytnačka skríži cestu

Mentálne výhody cvičenia

Výskum ukazuje, že pravidelné cvičenie môže:

  • Znížiť stres
  • Zlepšite sebavedomie
  • Nižšia úzkosť
  • Zdvihnite si náladu
  • Zvýšte hladinu energie

Okrem toho vám cvičenie môže pomôcť lepšie spať a zvýšiť váš záujem o sex, dva ďalšie návyky životného štýlu, ktoré môžu znížiť stres a zlepšiť vašu náladu. Vezmite si cvičenie vonku a môžete získať ešte väčšiu náladu. ( Čas strávený v prírode by mohol byť kľúčom k šťastiu, tvrdí výskum .)

Prečo je cvičenie práve teraz také dôležité

Teraz, viac ako kedykoľvek predtým, ľudia hľadajú spôsoby, ako uniknúť (bez toho, aby nikam šli). A niet sa čo čudovať. Toto sú náročné časy. Potrebujeme zásuvku. Nedávna anketa z Americká psychiatrická asociácia zistili, že viac ako tretina Američanov tvrdí, že COVID-19 ovplyvňuje ich duševné zdravie. Takmer dve tretiny tých istých ľudí uviedli, že pandémia má vážny dopad na ich každodenný život.

Bohužiaľ nedávne Anketa cvalu naznačuje, že 38 % ľudí tvrdí, že teraz cvičí menej, pričom len 14 % tvrdí, že cvičí viac (48 % dospelých v USA tvrdí, že množstvo sa nemení).Vzhľadom na závažnosť a neistotu týchto čias je dôležité snažiť sa kontrolovať, čo môžeme. „Cvičenie je z 90 % mentálne a z 10 % fyzické,“ hovorí Jen Fisher, riaditeľka pre pohodu v Deloitte. 'Cvičenie - akýkoľvek štruktúrovaný a plánovaný pohyb - je niečo, čo môžete ovládať. Rutina je taká dôležitá, ak vezmeme do úvahy, že naše bežné - no, predchádzajúce - rutiny boli vykorenené.' (Tu sú niekoľko tipov na praktizovanie starostlivosti o seba a vytvorenie rutiny práve teraz .)

vidieť význam kolibríka

Prekvapivé spôsoby, ako cvičenie je pre vás dobré

Okrem dôležitosti rutiny výskum ukazuje, že fyzické cvičenie môže byť účinným zásahom do duševného zdravia. Každý pohyb sa počíta a možno najdôležitejšou správou je, že nejaký pohyb je lepší ako žiadny pohyb.

Karen Pilkington, PhD, hosťujúci Senior Research Fellow na University of Portsmouth vo Veľkej Británii, publikovala rozsiahle množstvo výskumov na tému cvičenia a duševného zdravia. 'Pokiaľ ide konkrétne o jogu, novšie recenzie naznačili výhody jogy pre tých, ktorí majú zvýšenú úroveň depresie a zvýšenú úroveň úzkosti.' Pravidelné cvičenie jogy je pozitívne spojené s pocitom pohody (tu je 3 ďalšie zdravotné prínosy jogy ).

  žena robí jogu s notebookom doma žena robí jogu s notebookom doma Poďakovanie: Getty Images / Marko Geber

Ak ste niekedy pravidelne cvičili jogu, pravdepodobne ste už vedeli, že vyššie uvedené je pravda. Kľúč je tu pravidelný. Aj keď je joga fantastická, taká je akýkoľvek iný typ cvičenia, ktoré môžete dôsledne vykonávať . Najlepšia forma cvičenia je tá, ktorá vás baví a pri ktorej budete najviac konzistentní. Môže to byť chôdza, beh, tanec, spinning, turistika alebo chodenie do posilňovne. Mnoho online stránok o pohody, ako napríklad Peloton, Grokker, Beachbody a ďalšie, ponúka bezplatný prístup k svojim tréningom. Niektoré miestne telocvične a štúdiá prešli aj na online kurzy.

Ako pridať cvičenie do vašej rutiny

Ak hľadáte svoju vlastnú rutinu, zvážte začlenenie pohybu do vlastného rozvrhu. Jedným z nápadov je začleniť „dochádzanie“ do vašej každodennej rutiny. Keď skončíte s raňajkami a pripravíte sa na začiatok dňa, vyjdite z dverí a choďte na 15-minútovú prechádzku. Rovnakým spôsobom postupujte aj na konci dňa, kedy vytvoríte tvrdú zastávku (a nejaký pohyb) medzi prácou a domovom.

Počas dňa si robte krátke prestávky. Stačí 10-15 minút medzi stretnutiami alebo pred jedlom, aby ste vstali a pohli sa. Ak sa môžete dostať von na rýchlu prechádzku po vašom okolí, úžasné. Slnko a vonkajší vzduch sú tiež dobré pre dušu. Alebo zvážte niekoľko cvičení s vlastnou váhou pravidelne počas dňa, ktoré budeme nazývať „pohybové občerstvenie“. Rovnako ako občerstvenie, ktoré môžete jesť v pravidelných intervaloch počas dňa, urobte si 5-10 minút na malé prestávky na pohyb alebo mikrotréningy.

havran sediaci na pleci

Urobte si krátku prechádzku, choďte pár minút po schodoch alebo vyskúšajte túto domácu rutinu – nevyžaduje sa žiadne vybavenie:

10 drepov s telesnou hmotnosťou

10 klikov (v prípade potreby upravte s rukami na niečom stabilnom a vyvýšenom)

čo predstavuje salamander

10 pozdravov slnku

10 úsekov pre mačku a kravu

10 bežcov výpady na každej nohe

Spodná čiara

Možno, že žiadna z nich nie je endorfínový príval, na ktorý ste zvyknutí, takže vy. Ale pochopte, že každý pohyb v rámci štruktúrovanej rutiny je to, o čo vám ide. A ak chcete tlačiť na pílu a cvičiť tvrdšie a mať na to priestor, je to tiež skvelé.

Čokoľvek vyskúšate, pamätajte na to Zatiaľ čo cvičenie má neobmedzené fyzické výhody, skutočným neospevovaným hrdinom je mentálny vývod a výsledné výhody.