Znížte množstvo odpadu a ušetrite peniaze pomocou týchto jednoduchých a zábavných tipov.

Vitajte v Šetrný . Týždenná rubrika, v ktorej pomocná redaktorka výživy a registrovaná dietologička Jessica Ballová hovorí o tom, ako nakupovať potraviny s obmedzeným rozpočtom, robiť zdravé jedlá pre jedného alebo dvoch a robiť rozhodnutia šetrné k Zemi bez toho, aby ste museli zmeniť celý svoj život.Dlho som mal spolubývajúcich, vrátane toho, že som býval v dome s 10 mojimi spoluhráčmi na vysokej škole. Zdieľanie priestorov a jedál s niektorými z mojich najlepších priateľov mi pomohlo vytvoriť si obľúbené spomienky, na ktoré nikdy nezabudnem. Aj keď som milovala mať spolubývajúcich a som spoločenský tvor, úplne milujem bývanie sama. Môj byt je ako moja svätyňa, keď potrebujem dobiť energiu, a mať autonómiu v kuchyni (najmä v chladničke!) je tá najlepšia vec vôbec. Veľa som sa však naučil varenie pre jedného a spravovanie mojej kuchyne. Tu je päť chýb, ktorým som sa naučil vyhýbať sa počas svojho života sólo.

1. Na každý večer si naplánujete večeru

Všetci to veľmi dobre vieme: môžete mať tie najlepšie úmysly na prípravu chutných jedál, ale veci sa stávajú. To je život. Aj keď chcem variť každý večer, zvyčajne to skončí skôr ako štyri alebo päť dní v týždni namiesto siedmich. To mi ponecháva priestor na zvyšky jedla, jedlo so sebou a spontánnosť s plánmi, najmä teraz, keď môžeme mať opäť nejaké spoločenské výlety na poslednú chvíľu. Pomáha mi to aj znížiť odpad, takže na konci týždňa nemám nevyužité suroviny.

2. Nedatujete svoje jedlá

Dátumy spotreby nie sú vždy konzistentné alebo najlepším indikátorom toho, či sa jedlo pokazilo (pevne verím v používanie vašich zmyslov). To znamená, že môže byť ťažké sledovať veci, najmä ak nie sú datované. Vždy si dávam záležať na tom, aby som raz za týždeň prešiel cez chladničku. Aj keď ho úplne nevyprázdnim, pomáha mi to zistiť, či nie je niečo, na čo som zabudol alebo či potrebujem použiť ASAP. Nielenže mi to zabráni plytvať jedlom, ale tiež mi to šetrí peniaze, keď si môžem dopredu naplánovať použitie ingrediencií, ktoré už mám.

čo predstavujú muchy

3. Máte duplicitné zariadenia alebo nástroje

Ak bývate sami, je pravdepodobné, že priestor vo vašej kuchyni (a byte všeobecne) je na prvom mieste. Ver mi, viem ako to chodí. Keď máte nedostatok miesta, nie je dôvod nechávať si viac ako jeden spotrebič alebo náradie. Vyberte si svojho obľúbeného, ​​ktorý si ponechajte a darujte, darujte alebo predajte to, čo nepotrebujete. Pomôže vám to vytvoriť priestor pre iné nástroje, o ktorých sa nevyhnutne rozhodnete, že ich budete v budúcnosti potrebovať... alebo možno máte väčšiu sebakontrolu ako ja.  žena's hands washing a pot in the sink ženské ruky umývajú hrniec v dreze Poďakovanie: Getty Images / Capelle.r

4. Preskakuješ riad

Chápem, nemáš žiadnych spolubývajúcich. Môžete robiť, čo chcete. Nikto sa to nedozvie. Hoci mentalita riadu „urobím to neskôr“ môže byť skutočne atraktívna, nestaňte sa jej obeťou. Túto chybu som urobil už príliš veľakrát a skončil som s miliónom ovocných mušiek v umývadle. Nehovoriac o tom, že je to najhoršie, keď potrebujete konkrétny nástroj alebo nôž a všetko je na dne zapáchajúcej, nasýtenej hromady riadu. Namiesto odkladania do bodu, z ktorého niet návratu, venujte iba päť minút a umyte riad hneď (alebo aspoň predtým, ako pôjdete spať). Poďakujete mi neskôr.

5. Vždy ješ sám

Aj keď žijem sám, je zriedkavé, že večerám sám. Zvyčajne zdieľam večeru so svojím partnerom a vo všeobecnosti mám rád, keď sa stretávam s ľuďmi. Hosting mi pripadá ako skvelá výhovorka na to, aby som urobil niečo zábavné, čo je väčšie, ako by som za normálnych okolností urobil, bez toho, aby som sa musel obávať, že bude mať veľa zvyškov. Rád sa delím o jedlo s ľuďmi a je veľmi dôležité ho mať spoločné stravovanie pre naše duševné a fyzické zdravie. Samozrejme, že hosťovanie každý večer nie je realistické, ale snažte sa aspoň raz týždenne zdieľať jedlo s ostatnými.

`  Zobraziť sériu
  • Som dietológ a toto sú moje obľúbené večere s pohodlným jedlom na jeseň
  • Najlepší dietológom schválený hack na chov kurčiat
  • Som dietológ a toto sú moje obľúbené večere v jednom hrnci
  • Som dietológ a toto sú jednoduché večere, ktoré robím, keď som si neplánoval jedlo